Visit Sponsor

Dodany przez 6:00 am Nauka

Słysząca tkanina. Odzież akustyczna już w fazach testów

Udostępnij

Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology (MIT) opracowali tkaninę, która działa jak mikrofon, rejestrując dźwięki z otoczenia. Jest to możliwe dzięki specjalnej włókninie, którą można wpleść w materiał. Dźwięki, takie jak mówienie, szeleszczenie liści czy świergot ptaków, są przez nią przechwytywane i zamieniane na sygnały elektryczne, które można odczytywać. Zastosowanie takiej tkaniny może być niezwykle szerokie. Na przykład, może pomóc w monitorowaniu funkcji organizmu lub pomóc w słyszeniu.


Udostępnij
Udostępnij

Technologia tkanin mikrofonowych ma już swoją historię, jednak wcześniej materiały te były wykorzystywane do tłumienia dźwięku. W tym przypadku koncepcja jest całkiem inna i ma swoje korzenie w ludzkim uchu. Fale dźwiękowe powodują wibracje błony bębenkowej, które są przetwarzane na sygnały elektryczne przez ślimak. Eardrum składa się z włókien kolagenowych, które są podobne do tych, z których tkaniny są wyplatane.

W przypadku nowej tkaniny dźwięk wywołuje drgania materiału na poziomie nanometrycznym, a właściwości piezoelektryczne specjalnych włókien zamieniają te drgania w napięcie elektryczne. Materiał ten może przechwytywać dźwięki o różnym poziomie głośności, od cichej biblioteki do gęstego ruchu ulicznego. Dzięki zastosowaniu elastycznej i rozciągliwej zewnętrznej warstwy materiał mikrofonowy jest wygodny w użyciu i może być prany.

Materiał ten może mieć szereg zastosowań, od pomiaru aktywności serca, przez monitorowanie funkcji ciała po pomoc w słyszeniu i komunikacji. Naukowcy opracowali koszulki, które mają zamontowane specjalne włókna. W przypadku jednej z nich mogą one działać jak stetoskop i rejestrować bicie serca. W przypadku innej koszulki zastosowanie dwóch włókien piezoelektrycznych pozwala określić skąd pochodził dźwięk, na przykład klasknięcie. Wszystko to może pomóc osobom niedosłyszącym w lepszym komunikowaniu się ze światem.

Największą przewagą tej technologii jest fakt, że tkanina jest niewidoczna, a przez to nieinwazyjna. Dzięki temu badania mogą być przeprowadzane w bardziej naturalnym środowisku, co zwiększa ich dokładność. Jest to technologia, która z pewnością będzie miała szereg zastosowań, zwłaszcza w medycynie.


Udostępnij

Modyfikowany: 5 kwietnia, 2023

Close