Visit Sponsor

Dodany przez 1:12 pm Człowiek, Przyklejone

Matczyna Mądrość: Jak ciąża przekształca mózg na lepsze

Udostępnij

Ciąża prowadzi do zmniejszenia niektórych obszarów mózgu, co brzmi niepokojąco. Dodaj do tego zapominanie i zamglony umysł, czyli tzw. „momnesia”, o którym mówią wiele mam, i otrzymasz przekonanie, że dla mózgu przejście do macierzyństwa to strata.


Udostępnij
Udostępnij

„Ciągle widzę to w mediach społecznościowych,” mówi neurobiolog i terapeutka Jodi Pawluski z Uniwersytetu w Rennes we Francji. „Twój mózg się zmniejszył. Dlatego [ty] wszystko zapominasz.”

Jednak nie jest to prawda, jak twierdzi Pawluski. Pora zacząć „doceniać matczyny mózg, na jakie zasługuje”, piszą Pawluski i jej współpracownicy 6 lutego w czasopiśmie JAMA Neurology.

Ciąża rzeczywiście inicjuje strukturalne zmiany w mózgu, w tym utratę szarej materii. Ale utrata ta nie jest automatycznie złym zjawiskiem – redukcja może odzwierciedlać proces dopracowywania, który sprawia, że mózg staje się bardziej wydajny (SN: 3/18/22).

Podczas przejścia do macierzyństwa mózg reorganizuje swoje połączenia, wzmacniając te, które są użyteczne, i pozbywając się tych, które nie są potrzebne, mówi Pawluski. Ta reorganizacja przygotowuje mózg „do szybkiego uczenia się, aby utrzymać dziecko przy życiu”.

W badaniu z 2016 roku naukowcy zgłosili zmiany w mózgu, w tym redukcje, które wydają się sprzyjać przywiązaniu do noworodka (SN: 12/19/16). Inne prace tego zespołu wykazały, że ciąża powoduje zmniejszenie objętości ventral striatum, obszaru zaangażowanego w motywację i nagrody. Te redukcje w mózgach matek wiązały się z większą wrażliwością wobec ich dzieci, jak wykazano w Psychoneuroendocrinology w 2020 roku.

Mimo to wiele ciężarnych i matek po porodzie zgłasza utratę pamięci. Badania nie wykazały dużych różnic w pamięci u nowych mam w porównaniu z nie-matkami, mówi Pawluski, ale potrzebne są dalsze badania, aby zrozumieć obciążenie psychiczne rodzicielstwa – wpływ niekończących się zadań i rozproszeń.

Możliwym wyjaśnieniem „momnesia” jest to, że nowe matki koncentrują swoją uwagę na dziecku, zamiast na innych sprawach. Rzeczywiście, badania wykazały, że kobiety w ciąży, w porównaniu do kobiet, które nigdy nie były w ciąży, wykazują lepsze zdolności uczenia się w zakresie przedmiotów związanych z dzieckiem niż z dorosłymi (Memory, 2022). Ciężarne kobiety radziły sobie również lepiej z przypominaniem sobie relacji między obiektami a lokalizacjami.

Zmiany w mózgu matki można porównać do tych, które występują w okresie dojrzewania. Badanie przeprowadzone na pierwszorodnych matkach oraz dziewczynach w okresie dojrzewania wykazało, że redukcje objętości mózgu u matek były zbliżone do tych obserwowanych u nastolatek (Human Brain Mapping, 2019). „Akceptujemy okres dojrzewania jako czas przejściowy i dużą neuroplastyczność”, czyli zdolność mózgu do zmian, mówi Pawluski. Przejście do macierzyństwa ma równie duży wpływ na mózg.

Uznanie niesamowitych adaptacji matczynego mózgu nie oznacza, że opieka nad dzieckiem jest umiejętnością wyłącznie dla osób, które rodzą. Chociaż hormony wywołują modyfikacje mózgu podczas ciąży, mózgi rodziców niebiorących udziału w porodzie również ulegają zmianom w wyniku doświadczenia związane z posiadaniem noworodka. Po narodzinach pierwszego dziecka u ojców zaobserwowano redukcję szarej materii, czego nie zaobserwowano u mężczyzn bezdzietnych (Cerebral Cortex, 2022).

Zmiana błędnych przekonań na temat mózgu podczas przejścia do macierzyństwa „sprowadza się do uznania znaczenia opieki nad dzieckiem”, mówi Pawluski, przez wszystkich rodziców. „Zdolność mózgu do nauki, która pozwala utrzymać dziecko przy życiu, jest ogromna.”

W ten sposób, powinniśmy przewartościować nasze spojrzenie na zmiany w mózgu kobiety w trakcie ciąży i macierzyństwa. Zamiast traktować je jako coś negatywnego, warto docenić niesamowitą zdolność adaptacyjną mózgu i ogromną rolę, jaką odgrywa w opiece nad dzieckiem, zarówno u matek, jak i ojców.


Udostępnij

Modyfikowany: 2 kwietnia, 2023

Close